מסחר אלגוריתמי

למה מסחר אלגוריתמי?

אם אתם למדתם לסחור בעבר, אתם יודעים כמה קשה לשבת שעות מול המסכים ולבצע פעולות, הרגש, חוסר הסבלנות, פעולות פזיזות ועוד גורמות לכם להפסד. אם אתם יודעים מה אתם רוצים ויש לכם אסטרטגיות, למה לא לכתוב את זה בקוד? כן, אתם יכולים לעשות את זה גם ללא רקע בתכנות.

הקורס נועד ללמד את כל מי שמעוניין במסחר כיצד ליצור אסטרטגיות מסחר אלגוריתמיות במהירות ללא צורך של ידע בתכנות. ראשית, נדריך אותך בפרספקטיבה הרחבה של פיתוח מסחר באלגו ואז אראה לך כיצד אתה יכול ליצור “מפעל אסטרטגיות”, רובוטים שיסחרו עבורך, גם כשאתה ישן, והכל אוטומטי.

מסחר אלגוריתמי

מהו מסחר אלגוריתמי?

מסחר אלגוריתמי הוא תהליך לביצוע פקודות תוך שימוש בהוראות מסחר אוטומטיות ומתוכנתות מראש כדי להתחשב במשתנים כמו מחיר, תזמון ונפח. אלגוריתם הוא מכלול הוראות לפתרון בעיה.

המסחר האלגוריתמי עושה שימוש בנוסחאות מורכבות, בשילוב עם מודלים מתמטיים ופיקוח אנושי, כדי לקבל החלטות לרכוש או למכור ניירות ערך פיננסיים בבורסה. סוחרים באלגוריתמים משתמשים לעיתים קרובות בטכנולוגיית מסחר בתדירות גבוהה, שיכולה לאפשר לחברה לבצע עשרות אלפי עסקאות בשנייה. ניתן להשתמש במסחר אלגוריתמי במגוון רחב של מצבים כולל ביצוע הזמנות, ארביטראז ואסטרטגיות מסחר במגמה.

הבנת המסחר האלגוריתמי

השימוש באלגוריתמים במסחר גבר לאחר שהוצגו מערכות מסחר ממוחשבות בשווקים הפיננסיים האמריקאים במהלך שנות השבעים. בשנת 1976, הבורסה בניו יורק הציגה את מערכת ה- DOT  Designated Order Turnaround  לניתוב הזמנות מסוחרים למומחים בקומת הבורסה . בעשורים שלאחר מכן שיפרו הבורסות את יכולותיהם לקבל מסחר אלקטרוני, ועד 2009, הסופר מייקל לואיס הביא לידיעת הציבור סחר בתדירות גבוהה ואלגוריתמית כשפרסם את הספר הנמכר ביותר “Flash Boys“, שתיעד את חייהם של סוחרים ויזמים בוול סטריט שעזרו לבנות את החברות שבאו להגדיר את מבנה המסחר האלקטרוני באמריקה. בספרו נטען כי חברות אלה עסקו במירוץ חימוש לבניית מחשבים מהירים יותר ויותר, שיכולים לתקשר עם מרכזיות במהירות רבה יותר, כדי להשיג יתרון על המתחרים במהירות.

עשה זאת בעצמך – מסחר אלגוריתמי

בשנים האחרונות, העיסוק במסחר אלגוריתמי עשה זאת בעצמך נעשה נפוץ. קרנות גידור כמו Quantopian, למשל, המוני מתכנתים חובבים שמתחרים כדי לזכות בעמלות על כתיבת הקוד הרווחי ביותר. הנוהג התאפשר בזכות התפשטות האינטרנט המהיר ופיתוח מחשבים מהירים יותר ויותר במחירים זולים יחסית. פלטפורמות כמו Quantiacs קמו במטרה לשרת סוחרי יום שרוצים לנסות את כוחם במסחר אלגוריתמי.

טכנולוגיה מתפתחת נוספת בוול סטריט היא למידת מכונה. התפתחויות חדשות בתחום הבינה המלאכותית אפשרו למתכנתי המחשב לפתח תוכניות אשר יכולות לשפר את עצמן באמצעות תהליך איטרטיבי הנקרא למידה עמוקה. סוחרים מפתחים אלגוריתמים הנשענים על למידה עמוקה כדי להפוך את עצמם לרווחיים יותר.

נקודות מפתח

  • מסחר אלגוריתמי הוא שימוש באלגוריתמים מבוססי תהליכים וכללים לצורך אסטרטגיות לביצוע עסקאות.
  • זה גדל מאוד בפופולריות מאז תחילת שנות השמונים ומשמש משקיעים מוסדיים וחברות סחר גדולות למטרות מגוונות.
  • הוא אמנם מספק יתרונות, כמו זמן ביצוע מהיר יותר והפחתת עלויות, אך המסחר האלגוריתמי יכול גם להחמיר את הנטיות השליליות בשוק על ידי גרימת קריסות מהירות ואובדן נזילות מיידי.

יתרונות וחסרונות של מסחר אלגוריתמי

המסחר האלגוריתמי משמש בעיקר משקיעים מוסדיים ובתי תיווך גדולים כדי לצמצם את העלויות הקשורות למסחר. על פי מחקרים, מסחר באלגוריתמים מועיל במיוחד בגדלי הזמנות גדולים שעשויים להכיל עד 10% מהיקף המסחר הכולל. בדרך כלל עושה השוק משתמשים בעסקאות אלגוריתמיות כדי ליצור נזילות.

מסחר אלגוריתמי מאפשר גם ביצוע מהיר וקל יותר של ההזמנות, מה שהופך אותו לאטרקטיבי לבורסות. המשמעות היא שסוחרים ומשקיעים יכולים לרשום במהירות רווחים מהשינויים הקטנים במחיר. אסטרטגיית המסחר סקלפינג משתמשת בדרך כלל באלגוריתמים מכיוון שהיא כוללת רכישה ומכירה מהירה של ניירות ערך בשיעורי מחיר קטנים.

מהירות ביצוע ההזמנה, יתרון בנסיבות רגילות, יכולה להפוך לבעיה כאשר מספר פקודות מבוצעות בו זמנית ללא התערבות אנושית.

חסרון נוסף של עסקאות אלגוריתמיות הוא שנזילות, שנוצרת באמצעות הזמנות קנייה ומכירה מהירות, יכולה להיעלם תוך רגע, ולבטל את השינוי של סוחרים להרוויח שינויים במחירים. זה יכול גם להוביל לאובדן מיידי של נזילות. מחקרים גילו כי מסחר אלגוריתמי היווה גורם מרכזי בגרימת אובדן נזילות בשווקי המטבע.

מסחר בתדירות גבוהה (HFT)

מהו מסחר בתדירות גבוהה (HFT)?

מסחר בתדירות גבוהה, המכונה גם HFT, הוא שיטת מסחר המשתמשת בתוכנות מחשב חזקות כדי לבצע מספר רב של הזמנות בשברירי שנייה. היא משתמשת באלגוריתמים מורכבים כדי לנתח מספר שווקים ולבצע הזמנות על בסיס תנאי השוק.

בנוסף למהירות הגבוהה של ההזמנות, מסחר בתדירות גבוהה מאופיין גם בשיעורי מחזור גבוהים ויחסי הזמנה למסחר. כמה מחברות הסחר בתדירות גבוהה הידועות ביותר כוללות את Tower Research, Citadel LLC ו- Virtu Financial.

נקודות מפתח

  • HFT הוא מסחר אלגוריתמי מורכב בו מספר הזמנות גדול מבוצע תוך שניות.
  • זה מוסיף נזילות לשווקים ומבטל מרווחים קטנים של הצעת מחיר.
  • ישנן שתי ביקורות עיקריות על HFT. הראשונה היא שהיא מאפשרת לשחקנים מוסדיים להשיג יד עליונה במסחר מכיוון שהם מסוגלים לסחור בבלוקים גדולים באמצעות אלגוריתמים. הביקורת השנייה נגד HFT היא שהנזילות שמייצרת סוג זה של מסחר היא רגעית. זה נעלם תוך שניות, מה שלא מאפשר לסוחרים לנצל אותו.

היתרונות של HFT

היתרון העיקרי של HFT הוא בכך שהוא שיפר את נזילות השוק והסיר מרווחי הצעת מחיר שהיו בעבר קטנים מדי. זה נבדק על ידי הוספת עמלות ב- HFT, וכתוצאה מכך עלו מרווחי הצעת המחיר. מחקר אחד העריך כיצד השתנו מרווחי הצעת מחיר בקנדה כשהממשלה הכניסה עמלות על HFT, ונמצא כי מרווחי הצעת מחיר עלו ב -9%.

ביקורת על HFT

HFT שנוי במחלוקת וזכה לביקורת קשה. היא החליפה מספר סוחרי מתווכים ומשתמשת במודלים ואלגוריתמים מתמטיים כדי לקבל החלטות, תוך לקיחת החלטה אנושית ואינטראקציה מהמשוואה.

החלטות מתרחשות באלפיות השנייה, וזה יכול לגרום למהלכים גדולים בשוק ללא סיבה. כדוגמה, ב- 6 במאי 2010, ממוצע התעשייה של דאו ג’ונס (DJIA) ספג את הירידה הגדולה ביותר של הנקודות תוך היום, בירידה של 1,000 נקודות וירידה של 10% בתוך 20 דקות בלבד לפני שעלתה שוב. חקירה ממשלתית האשימה פקודה מסיבית שהפעילה מכירה לקריסה

ביקורת נוספת על HFT היא שהיא מאפשרת לחברות גדולות להרוויח על חשבון ה”סוחרים הקטנים”, או המשקיעים המוסדיים והקמעונאיים. תלונה מרכזית נוספת לגבי HFT היא הנזילות שמספקת HFT היא “נזילות רוח רפאים”, כלומר היא מספקת נזילות הזמינה לשוק לשנייה, ומונעת מהסוחרים להיות מסוגלים לסחור בנזילות זו.

קורס מסחר אלגוריתמי

אם אתם למדתם לסחור בעבר, אתם יודעים כמה קשה לשבת שעות מול המסכים ולבצע פעולות, הרגש, חוסר הסבלנות, פעולות פזיזות ועוד גורמות לכם להפסד. אם אתם יודעים מה אתם רוצים ויש לכם אסטרטגיות, למה לא לכתוב את זה בקוד? כן, אתם יכולים לעשות את זה גם ללא רקע בתכנות.

הקורס נועד ללמד את כל מי שמעוניין במסחר כיצד ליצור אסטרטגיות מסחר אלגוריתמיות במהירות ללא צורך של ידע בתכנות. ראשית, נדריך אותך בפרספקטיבה הרחבה של פיתוח מסחר באלגו ואז אראה לך כיצד אתה יכול ליצור “מפעל אסטרטגיות”, רובוטים שיסחרו עבורך, גם כשאתה ישן, והכל אוטומטי.

אנחנו לא צריכים להסביר לכם, כי אתם כבר יודעים שרובוטים כבר מזמן נמצאים בשוק ההון, והיום לכל סוחר פשוט יש אפשרות ליצור אסטרטגיות בעצמו. תלמדו את הדרך הקלה והמעשית ביותר ליצור אסטרטגיות במהירות באמצעות כלים מיוחדים ותלמדו איך להתחיל לסרוק אלפי מניות ונכסים בבורסות סביב העולם. ושוב אין צורך בידע תכנות או קידוד.

בקורס זה אני אראה לכם כיצד תוכלו לנצל את הטכנולוגיות החדישות ביותר הקיימות, כך שתוכלו ליצור אסטרטגיות מסחר אוטומטיות ממש מהר ובסופו של דבר לבנות זרם הכנסות משלכם.

קורס מסחר בשוק ההון

קורס מסחר בשוק ההון

מסחר אלגוריתמי

חוזים עתידיים

ADVERTISEMENT

קורס מסחר בשוק ההון

מסחר באופציות

פרסומים אחרונים

ללמוד עוד

Callout

המרכז הישראלי ללימודי שוק ההון

הצטרפו לקהילה שלנו עם למעלה מ- 2000+ סטודנטים פעילים

ללמוד עכשיו