תעודת סל בשווקים מתעוררים

מהו תעודת סל בשווקים מתעוררים?

תעודת סל של שוק מתפתח היא קרן הנסחרת בבורסה (ETF) המתמקדת במניות כלכלות שוק מתעוררות, כמו אמריקה הלטינית, אסיה ומזרח אירופה. המדדים הבסיסיים שעוקבים אחר תעודות סל בשוק המתהווה משתנים ממנהל קרנות אחד למשנהו, אך כולם צריכים להיות מנוהלים באופן פסיבי ולהכיל מניות ממדינות רבות.

נקודות מפתח

  • תעודת סל בשוק המתפתח היא קרן הנסחרת בבורסה המשקיעה במניות כלכלות השוק המתפתח.
  • כלכלת שוק מתעוררת היא כזו שמתפתחת כיום מכלכלה סגורה לכלכלת שוק.
  • השקעות בשוק המתפתח מציעות תשואות גבוהות אך בהתאמה גם סיכונים גבוהים, לאור חוסר היציבות במדינות שוק מתעוררות רבות.
  • השקעה בתעודת סל מתעוררת יכולה להביא מגוון לתיק השקעות מכיוון שהם פחות מתואמים למניות בארה”ב.
  • תעודות סל בשוק המתהווה נוטות להיות נזילות יותר מקרנות נאמנות בשוק המתהווה, מכיוון שניתן לקנות ולמכור תעודות סל באופן מיידי בבורסה.
  • ישנם הרבה תעודות סל בשוק המתהווה לבחירת משקיעים בהתאם לפרופיל ההשקעה שלהם.

הבנת תעודת סל בשוק העולה

תעודות סל בשוק המתהווה מורכבות ממניות שוק מתפתח, שיכולות להציע למשקיעים הזדמנויות צמיחה משכנעות לאורך זמן. משקיעים רבים עם אופק זמן ארוך יותר פשוט אינם יכולים להרשות לעצמם להחמיץ את התשואות הגבוהות יותר שמציעות כלכלות שוק מתעוררות. מדינות אלה מזוהות בדרך כלל על ידי שיעורי צמיחה גבוהים ולרבים יש עודפי משאבי טבע עשירים הנצרכים בכבדות על ידי העולם המפותח.

בעוד שהשקעה בשווקים מתפתחים יכולה לספק הזדמנות פיננסית למשקיעים, שווקים אלה עשויים להגיע עם עקומת למידה תלולה. ניסיון לנווט בהשפעות כמו נושאים גיאופוליטיים, סיכון פוליטי ופחות שקיפות במדינות השוק המתפתח הן כל הסיבות לכך שהמשקיע הממוצע עשוי לבחור בתעודת סל מתעוררת במקום לנסות לאתר ולהעריך ניירות ערך בודדים בשווקים המתפתחים בעצמם.

עם תעודת סל בשוק מתפתח, משקיע יכול למקד לחלק ספציפי בשוק מתפתח בהתבסס על העדפות אזוריות או סוג נכס ספציפי. במסגרת המעמד הרחב של תעודות סל בשווקים מתעוררים, כמה קרנות המתמקדות בשווי שוק מסוים, במניות דיבידנד גבוהות או בקרנות עם הקצאות גבוהות לסקטורים ספציפיים.

יתרונות וחסרונות של תעודת סל בשוק המתהווה

משקיעים רבים מעריכים את יתרונות הגיוון של תעודות סל בשוק המתפתח בנוסף ליכולתם לייצר תשואה. מכיוון שהם משקיעים במניות בשווקים מתעוררים, תעודות סל בשוק המתפתח נוטות להיות פחות מתואמות למניות בארה”ב מאשר תעודות סל אחרות המציגות בעיקר מניות בהרכב שלהן.

תעודות סל בשוק המתהווה נוטות להיות גם נזילות יותר מקרנות נאמנות בשוק המתהווה, מכיוון שניתן לקנות ולמכור תעודות סל באופן מיידי בבורסה, ואילו ניתן לממש קרן נאמנות רק במחיר שנקבע בסוף המסחר של היום. עלויות המסחר נוטות להיות גבוהות יותר כאשר משקיעים ישירות בבורסות מקומיות במדינות שוק מתעוררות.

על המשקיעים להיות מודעים לסיכונים פוטנציאליים מרובים לפני שהם משקיעים בשווקים מתפתחים. שווקים אלה נוטים לרוב לתנודתיות יותר מאשר עמיתיהם המפותחים יותר מכיוון שהם עדיין עוברים מכלכלה סגורה לכלכלות שוק. שווקים מתעוררים חשופים גם לסיכונים גיאופוליטיים, מטבעיים וממשליים. בנוסף, יחסי הוצאות עבור תעודות סל בשוק המתהווה עשויים להיות מעט גבוהים מהממוצע עבור קרנות הממוקדות מקומיות.

השקעה בתעודת סל מתעוררת

כמו ברוב ההשקעות, ישנן אפשרויות רבות לבחירה בעת ההחלטה על השקעה בתעודות סל מתעוררות. אחד המדדים הפופולריים ביותר עבור שווקים מתעוררים הוא מדד MSCI לשווקים מתעוררים. משקיע יכול לבחור תעודות סל העוקבות אחר מדד זה כאסטרטגיית ההשקעה שלהם.

מנהל ההשקעות, Blackrock, שקרנות ההשקעה של iShares היו פופולריות להפליא, מציעות שפע תעודות סל מהשווקים המתעוררים, כמו תעודת סל iShares MSCI Emerging Markets ETF EEM העוקבת אחר המדד הנ”ל.

תעודות סל אחרות בשוק הפופולרי כוללות את תיק ה- SPDR תיקי שווקים מתעוררים (SPEM), את תעודת הסל השוואית המתעוררת שוואב (SCHE) ואת תעודת הסל השוודית המתקדמת EMBTS של גולדמן זאקס.

בבחירת תעודת סל בשוק המתעורר, חשוב לבחור באחד שמתחשק לך כמשקיע, להבין את הסיכונים של המדינות בהן תעודות הסל משקיעות, כמו גם את עלות ההשקעה בתעודת הסל.

תעודות סל - שווקים מתעוררים

ללמוד לסחור נכון

איך מתחילים לסחור בבורסה? כמה כסף צריך כדי להתחיל להשקיע?

אם אתה מעוניין להתחיל במהירות בשוק המניות אז זה יכול להיות בדיוק המסלול המתאים עבורך. המסלול זה תוכנן במיוחד למתחילים, כך שיוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי במקום אחד. קורסים אלו מתעדכנים אופן קבוע כפי שתוכלו לקרוא בהמשך.

קורסים אלו לא כולל רק את החומר הנדרש כדי להצליח במסחר אלא גם את האופן בו אנו מפרשים את סוגי המידע השונים בזמן אמת בכדי לקבל את החלטות המסחר הטובות ביותר. תלמד ישירות מסוחרים מקצוענים אשר לא רק סחרו בבורסה אלה גם פיתחו מערכות מסחר בהם משתמשים סוחרים ברחבי העולם.

חומר נוסף

Callout

המרכז הישראלי ללימודי שוק ההון

הצטרפו לקהילה שלנו עם למעלה מ- 2000+ סטודנטים פעילים

ללמוד עכשיו