תעודות סל ETF

שטרות הנסחרים בבורסה (ETN) הם סוגים של ניירות ערך חוב שאינם מובטחים העוקבים אחר מדד ניירות ערך בסיסי ונסחרים בבורסה גדולה כמו מניה. תעודות הסל דומות לאג”ח אך אין להן תשלומי ריבית. במקום זאת, מחירי תעודות הסל משתנות כמו מניות.

תעודות סל הן תעודות חוב המונפקות על ידי בנק. כשאתה קונה תעודת סל, הבנק מבטיח לשלם לך דפוס תשואה מסוים. אם אתה קונה ETN המקושר למחיר הזהב, למשל, ערך ה- ETN יגדל אם מחיר הזהב יעלה.

היופי במבנה ה- ETN הוא שאפשר לקשר אותו לכל דבר. יש תעודות סל העוקבות אחר סחורות, ותעודות סל העוקבות אחר פינות שקשה להגיע אליהן בשוק המניות. לעיתים הם משלבים מניות או אג”ח עם אופציות, או משתמשים באסטרטגיות מתוחכמות אחרות שקשה יהיה לארוז אותן לתעודת סל מסורתית. בתחום הסחורות ה- ETN מציע גם יתרונות מס משמעותיים לטווח הארוך בהשוואה לרוב תעודות הסל.

כיצד פועלים שטרות הנסחרים בבורסה – ETN

ETN מונפק בדרך כלל על ידי מוסדות פיננסיים ומבסס את תשואתו על מדד שוק. תעודות סל הן סוג של איגרות חוב. בפדיון ה- ETN ישלם את החזר המדד שהוא עוקב אחריו. עם זאת, תעודות סל אינן משלמות תשלומי ריבית כמו אג”ח.

כאשר ה- ETN גדל, המוסד הפיננסי לוקח עמלות ואז נותן למשקיע מזומנים על בסיס ביצועי נכס הבסיס. מכיוון ש- ETN נסחרות בבורסות מרכזיות כמו מניות, משקיעים יכולים לקנות ולמכור תעודות סל ולהרוויח כסף מההפרש בין מחירי הרכישה והמכירה, בניכוי עמלות.

תעודות סל אינן שונות מקרנות הנסחרות בבורסה (תעודות סל). תעודות הסל מחזיקות בניירות הערך במדד שהן עוקבות. לדוגמא, תעודת סל העוקבת אחר ה- S&P 500 תחזיק בבעלות על כל 500 המניות ב- S&P.

תעודות סל אינן מספקות למשקיעים בעלות על ניירות הערך, אלא משלמות רק את התשואה שהמדד מייצר. כתוצאה מכך תעודות הסל דומות לניירות ערך חוב. על המשקיעים לסמוך על כך שהמנפיק ירוויח את התשואה על סמך נכס הבסיס.

היופי במבנה ה- ETN הוא שאפשר לקשר אותו לכל דבר. יש תעודות סל העוקבות אחר סחורות, ותעודות סל העוקבות אחר פינות שקשה להגיע אליהן בשוק המניות. לעיתים הם משלבים מניות או אג”ח עם אופציות, או משתמשים באסטרטגיות מתוחכמות אחרות שקשה יהיה לארוז לתעודת סל מסורתית. בתחום הסחורות ה- ETN מציע גם יתרונות מס משמעותיים לטווח הארוך בהשוואה לרוב תעודות הסל.

החיסרון של ETN הוא שאם הבנק פושט רגל, אתה מפסיד בעצם את כל הכסף שלך. היו, למשל, מספר תעודות סל מגובות על ידי Lehman Brothers. בעוד שרוב המשקיעים בתעודות הסל של Lehman ברחו לפני סגירת החברה, ככל הנראה כל מי שהחזיק עד הסוף הפסיד את כל כספו.

החדשות הטובות הן שסיכון אשראי זה ברוב המצבים הוא מינורי ביותר. משקיעים מוסדיים יכולים “לפדות” (לקבל את כספם בחזרה) מהחתם של תעודת סל ביום יום. אמנם כל דבר יכול לקרות, אך בדרך כלל ניתן לראות ברירות מחדל גדולות של הבנקים לפני יום או יומיים לפני הזמן.

שטרות נסחרים - ETN

ללמוד עוד על ETF

No Content Available

ללמוד לסחור נכון

איך מתחילים לסחור בבורסה? כמה כסף צריך כדי להתחיל להשקיע?

אם אתה מעוניין להתחיל במהירות בשוק המניות אז זה יכול להיות בדיוק המסלול המתאים עבורך. המסלול זה תוכנן במיוחד למתחילים, כך שיוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי במקום אחד. קורסים אלו מתעדכנים אופן קבוע כפי שתוכלו לקרוא בהמשך.

קורסים אלו לא כולל רק את החומר הנדרש כדי להצליח במסחר אלא גם את האופן בו אנו מפרשים את סוגי המידע השונים בזמן אמת בכדי לקבל את החלטות המסחר הטובות ביותר. תלמד ישירות מסוחרים מקצוענים אשר לא רק סחרו בבורסה אלה גם פיתחו מערכות מסחר בהם משתמשים סוחרים ברחבי העולם.

חומר נוסף

Callout

המרכז הישראלי ללימודי שוק ההון

הצטרפו לקהילה שלנו עם למעלה מ- 2000+ סטודנטים פעילים

ללמוד עכשיו