מוצר סחר בבורסה

מהו מוצר סחר בבורסה (ETP)?

מוצרים הנסחרים בבורסה (ETP) הם סוגים של ניירות ערך העוקבים אחר ניירות ערך בסיסיים, מדד או מכשירים פיננסיים אחרים. מכשירי ה- ETP נסחרים בבורסות הדומות למניות, כלומר המחירים שלהם יכולים להשתנות מהיום להיום. עם זאת, מחירי ה- ETP נגזרים מההשקעות נכסי הבסיס שהם עוקבים אחריהם.

נקודות מפתח

  • מוצרים הנסחרים בבורסה (ETP) הם סוגים של ניירות ערך העוקבים אחר המדד או המכשיר הפיננסי.
  • מכשירי ETP נסחרים בבורסות דומות למניות.
  • מחיר ה- ETP משתנה מיום ליום.
  • מחיר המניה של ETP מגיע מההשקעות בנכסים שעוקבות אחריהן.
  • רשתות ETP הן בדרך כלל חלופה בעלות נמוכה לקרנות נאמנות וקרנות המנוהלות באופן פעיל.

הבנת ההבדלים העיקריים: תעודות סל לעומת ETP

קיימת הבחנה במבנה המשפטי בין שני סוגים שונים של מוצרים הנסחרים בבורסה: קרנות סל (ETF) ו- ETP ללא מימון.

לפני שנבליט את ההבדלים בין שני המבנים המשפטיים, בואו נזכור את הדמיון:

  • כל ה- ETP מצוטטים ונסחרים בבורסות לאורך כל יום המסחר, כמו מניות רגילות
  • רוב ה- ETPs מחשבים את המחירים שלהם בהתייחס למדד בסיסי או נכס ייחוס
  • ETP בדרך כלל מבצעים עסקאות עם צדדים שלישיים (למשל, צדדים נגד בעסקאות נגזרים או צדדים נגדי הלוואת מניות) כדי להשיג ולהגדיל את התשואה שלהם, ולעתים קרובות לוקחים ביטחונות כחלק מעסקאות מסוג זה.

אך תעודות סל הן קרנות, ורוב תעודות הסל באירופה מוסדרות בהתאם למשטר ה- UCITS באזור. UCITS מאפשרת לקרנות להשקיע בקטגוריות מסוימות של נכס כשיר, לקבוע דרישות פיזור מינימליות ולהפריד בין הפונקציות של המפקיד ושל המבקר מזה של המנהל / המנפיק.

מכשירי ETP עשויים לפעול בצורה דומה מאוד והם סוג אחר של כלי השקעה קולקטיבי. אך רשתות ETP שאינן ממומנות הן בדרך כלל ניירות ערך חוב, המונפקים על ידי ישות למטרות מיוחדות (SPV) שהיא ישות משפטית שהוקמה כדי להפריד בין נכס, חברה בת או עסקה פיננסית לבין תאגיד גדול יותר או סוכנות ממשלתית גדולה יותר. ישות למטרות מיוחדות כאלה לא צריכים לעמוד בכללי ה- UCITS, כמו דרישות הגיוון המינימליות או מגבלות המינוף.

סוגי Exchange Traded Products

ניתן לסמן מוצרים הנסחרים בבורסה למספר עצום של השקעות כולל סחורות, מטבעות, מניות ואג”ח. מכיוון שמחירי ה- ETP יכולים להשתנות, למשקיעים יש פוטנציאל להרוויח רווחים אך יש להם גם סיכון להפסדי שוק. ניירות מסוג ETP יכולות להכיל כמה מאות השקעות שונות.

מוצרים הנסחרים בבורסה(ETP) לעומת קרנות נאמנות(Mutual Funds)

מוצרים הנסחרים בבורסה פותחו כדי ליצור השקעות בעלות גמישות רבה יותר מאשר קרנות נאמנות. קרנות נאמנות הן קרנות המורכבות מסל ניירות ערך הממומנים על ידי אוסף משקיעים ומנוהלים על ידי מנהלי כספים מקצועיים.

בדרך כלל מתמחרים קרנות נאמנות פעם אחת בלבד בסוף יום המסחר. מכשירי ETP נסחרים כמו מניות וניתן לקנות ולמכור לאורך כל היום ויש להם מחירים הנעים לאורך כל היום. משקיעים יכולים לקנות את תעודת הסל בבוקר ולמכור אותה עד סוף היום ואילו לקרנות נאמנות אין את הגמישות הזו. רשתות ETP נושאות לרוב יחסי הוצאות נמוכים בהשוואה לעמיתיהם בקרנות הנאמנות.

סוגי Exchange Traded Products

ללמוד לסחור נכון

איך מתחילים לסחור בבורסה? כמה כסף צריך כדי להתחיל להשקיע?

אם אתה מעוניין להתחיל במהירות בשוק המניות אז זה יכול להיות בדיוק המסלול המתאים עבורך. המסלול זה תוכנן במיוחד למתחילים, כך שיוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי במקום אחד. קורסים אלו מתעדכנים אופן קבוע כפי שתוכלו לקרוא בהמשך.

קורסים אלו לא כולל רק את החומר הנדרש כדי להצליח במסחר אלא גם את האופן בו אנו מפרשים את סוגי המידע השונים בזמן אמת בכדי לקבל את החלטות המסחר הטובות ביותר. תלמד ישירות מסוחרים מקצוענים אשר לא רק סחרו בבורסה אלה גם פיתחו מערכות מסחר בהם משתמשים סוחרים ברחבי העולם.

חומר נוסף

Callout

המרכז הישראלי ללימודי שוק ההון

הצטרפו לקהילה שלנו עם למעלה מ- 2000+ סטודנטים פעילים

ללמוד עכשיו